تهران: جردن خیابان سعیدی پلاک33تلفن تماس:02122017505-02122013422
کارخانه پرچین: جاده ساوه چهاردانگه شیشه پرچین

دکوراسیون اداری با هدف کار گروهی - شرکت پارتیشن پرچین

دکوراسیون اداری با هدف کار گروهی

افزایش روحیه کار گروهی

دکوراسیون محل کار عامل بسیار مهمی در افزایش بازدهی افراد می باشد. یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه توجه به ایجاد طراحی با هدف افزایش روحیه کار گروهی است. کار گروهی روشی بسیار مفید برای حل مسئله است و برای نوآوری و موفقیت یک تجارت جایگاه مهمی دارد. با این حال، بسیاری از شرکت ها زیرساخت های لازم را برای به وجود آوردن حس همکاری بیشتر در محیط کار ایجاد نمی کنند.

دفتر کار اشتراکی

کار در دفتر کار اشتراکی تعامل افراد با یکدیگر را افزایش داده و روحیه کار گروهی را در آن ها تقویت می کند. در این فضاها افراد در تیم های مختلف کنار یکدیگر قرار گرفته و این فرصت را پیدا خواهند که از تجربه و حرفه دیگران نیز بهره بگیرند و تیم های جدیدی را شکل دهند.

فضای کار اشتراکی به افراد این امکان را می دهد تا بدون نیاز به فراهم کردن تشریفات خاصی با یکدیگر تعامل کرده و در جلسات مختلف با حرفه و دانش هم بیشتر آشنا شوند.

این امر باعث افزایش کارآیی کارکنان و نوآوری شده و به انجام سریع کارها کمک می‌کند. از همه مهمتر اینکه یک طراحی فضای کار باز، ناخودآگاه ارتباط و پیوند میان همکاران را افزایش می‌دهد.

 

استفاده از میزهای مخصوص کار گروهی

طراحی محیط کار به شکلی که به افراد کمک کند دسترسی راحتی به یکدیگر داشته باشند، می‌تواند کار را ساده تر کند. به عنوان مثال می‌توان برای گروه‌هایی که نیاز به ارتباط مستمر با یکدیگر دارند، بخشی از دفتر کار را در نظر گرفت؛ در این حالت می‌توان از میز مشترک بزرگی استفاده کرد. در چنین فضایی همه افراد می‌توانند یکدیگر را ببینند و به راحتی با یکدیگر درباره کارها صحبت کنند. شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.

دکوراسیون مخصوص اتاق جلسات

کار گروهی

یکی دیگر از مواردی که کمک زیادی به بهبود کار تیمی می‌کند، طراحی فضایی برای برگزاری جلسات است. البته طراحی این فضا دو جنبه متفاوت دارد.

نوع اول طراحی اتاق جلسات به شکل رسمی است. در طراحی فضای کار، در نظر گرفتن این فضا برای برگزاری جلسات رسمی ضروری است. اگر چه جلسات رسمی هیئت مدیره، کار و آموزش‌های گروهی را تسهیل می‌کند، اما افراد برای نوآوری و خلاقیت نیاز به فضای کاری مشترک برای تعامل بیشتر دارند. شاید فضاهای رسمی چندان مناسب این کار نباشد.

اما نوع دیگر، طراحی فضایی برای جلسات داخلی است که فرصت برقراری جلسات فوری و متعدد را در صورت نیاز برای تیم‌ها فراهم می‌کند. این امر هم کمک زیادی به کار تیمی و همکاری افراد می‌کند. چرا که فرصت گفتگوی بیشتر درباره انجام کارها را به افراد می‌دهد.

چنین فضاهایی که انعطاف پذیری بیشتری در طراحی آنها به کار می‌رود، به تیم‌های کوچکتر در یک سازمان کمک می‌کند در محیطی راحت‌تر گفتگو کرده و به ایده پردازی و ارائه پیشنهادات بپردازند.

این نکته را در نظر بگیرید که در طراحی داخلی فضای کار این بخش را خیلی دور از محیط کاری افراد طراحی نکنید. چرا که در این صورت ممکن است کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی محیط استراحت

فراهم کردن فضای مشترک در محیط های کاری فقط مربوط به استراحت کارمندان نیست. این محیط می‌تواند به افراد کمک کند تا ذهن خود را آرام کرده و بیشتر متمرکز شوند، افکار خود را تجزیه و تحلیل کرده و حتی ایده‌پردازی کنند.

گذراندن زمان در یک محیط راحت و غیررسمی، تجربه متفاوتی است که به دستیابی به ایده‌های جدید کمک می‌کند. بنابراین در صورت امکان این بخش را در طراحی فضای کار در نظر بگیرید.

استفاده از مبلمان مناسب

گروه های مختلف کاری نیازهای متفاوتی در محیط کار خود دارند. بنابراین مهم است که مبلمان، صندلی ها و میزهای موجود منعطف و چند منظوره باشند.

از صندلی های راحت و سبک وزن استفاده کنید تا به قابلیت جابجایی داشته باشند.

میزهایی با قابلیت تنظیم ارتفاع‌ قرار دهید تا بتوانید آن را برای قرار دادن وسایل الکترونیکی یا هنگام یادداشت‌ برداری با ارتقاع مناسب تنظیم کنید. همچنین در طراحی فضای کارتان، در قسمت‌های مشترک تخته های سفید قرار دهید تا افراد برای یادداشت برداری از آن استفاده کنند.

تکنولوژی و فضای کار گروهی

در محیط های کار گروهی، هر میز نیاز به یک کامپیوتر دارد. در طراحی داخلی به محل قرار گیری این سیستم ها دقت کنید. در طراحی میز ها قسمت هایی را قرار دهید که کیس سیستم ها در آن قرار گیرد. این نکته کمک می‌کند میز کار شلوغ نشود.

نکته دیگر اینکه سعی کنید در قسمت های مختلف، صندلی ها و مبلمان را به شکلی قرار دهید که به پریز های برق دسترسی داشته باشند.

همچنین قرار دادن میزهایی در این قسمت ها کمک زیادی به افراد می‌کند تا در این قسمت ها بتوانند از دستگاه های شخصی خود نظیر لپ تاپ به راحتی استفاده کنند.

اگر در طراحی فضای کار خود، به اتاق جلسات یا فضای غیر رسمی مربوط به جلسات تیمی رسیده‌اید، وجود یک ویدئو پروژکتور یا ال سی دی ضروری است. در این حالت مبلمان یا صندلی ها را به شکلی قرار دهید که همه افرا به آن اشراف داشته باشند. این نکات هم کمک می‌کند افراد در هنگام کار گروهی محدودیت کمتری داشته باشند.

کلام آخر

تمامی شرکت ها و کسب و کارها می بایست فضایی را برای انجام کار گروهی برای افراد خود فراهم کنند. این کار نه تنها به افزایش بهره وری و خلاقیت آن ها کمک می کند، بلکه باعث می شود تا علاقه بیشتری به کار و محل فعالیت خود داشته باشند.

بنابراین بهره گیری از نکات و راهکارهای ارائه شده در این مقاله از شرکت پرچین را به تمامی شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.