تهران: جردن خیابان سعیدی پلاک33تلفن تماس:02122017505-02122013422
کارخانه پرچین: جاده ساوه چهاردانگه شیشه پرچین

چگونه در دوران کرونا در منزل کار کنیم؟ - شرکت پارتیشن پرچین

چگونه در دوران کرونا در منزل کار کنیم؟

کرونا و کار در منزل

با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از شرکت‌ها به فکر اجرای سیاست های دورکاری برای کارمندان خود هستند. اما چگونه می توان به طور تمام وقت دورکاری کرد؟

در این مقاله از پرچین در مورد روشهای درست دورکاری صحبت خواهیم کرد.

1) پوشیدن لباس مناسب کار

لازم نیست بطور رسمی مثل محل کارتون، لباس بپوشید، اما عمل ساده‌ی لباس پوشیدن میتونه به عنوان سیگنالی مبنی بر “بیدار شدن از خواب و انجام کارها ‌باشد”. برتری پوشیدن لباس‌های مناسب رو برای حضور در کارتون دست کم نگیرید. این کار باعث می‌شه که احساس انسان بودن و اعتماد به نفس داشته باشید و تفاوتی بین حضور در محل کار و حضور در خانه ایجاد می کند.
لباس پوشیدن باعث انجام فعالیت های دیگری هم می شود: دوش بگیرید، موهای خود را شانه کنید، حتی آرایش کنید، اگر این کاری است که معمولاً انجام می‌دهید. و در صورتی که نخواهید، لازم نیست همانطور که به اداره می روید، عمل کنید. اما بیدار شدن از خواب و مراقبت از ظاهرتان می تواند به شما در طی یک زمان طولانی کمک کنه تا احساس کنید که مراقب خودتان هستید.

2) ایجاد یک فضای کاری و یا دفتر خانگی

یکی از چالش های بزرگ هنگام کارکردن از راه دور، ادغام کار و زندگی است. اگه نتوانید به طور کامل این دو را از هم جدا کنید، هم بهره‌وری کاری آسیب خواهد دید و هم ممکن‌ است زندگیتان لطمه ببیند.

سعی کنید فضای کاریتان را با یک دکوراسیون راحت و یک صندلی که بتوانید 8 ساعت در روز، روی آن بنشینید درست کنید. در صورت امکان جایی که نور طبیعی دارد رو انتخاب کنید. حتی اگه بطور معمول خیلی از وقت خود را بیرون از خونه نمی گذرانید، همون مقدار زمانی که صرف رفت ‌و آمد شما می شود، حالا سریعا میتواند شروع اضافه‌وزن شما باشد و اگر نور طبیعی وارد خونه نشود، سریعتر اتفاق می‌افتد.
ورود به فضای کاری به شما کمک می‌کنه که از اول صبح کارتان رو شروع کنید. و از طرف دیگه، هنگام تاریک شدن هوا، می‌تونین کارتان رو رها کنید و بطور کامل از دستش خلاص شوید. باوجود اینکه از پشت میز، روی مبل یا توی تختخواب رفتن خیلی خوب به نظر می‌رسد، اما به همین دلیل مهم است که کارتان رو در تمام فضای منزل پخش نکنید. جدا نگه داشتن کار از زندگی زمانی سخت تر می شود که لپ‌تاب شما وارد محیط استراحت شما شود.
اگر روی میز یا در اتاقی کار می‌کنید که بعد از اتمام کار، وقت زیادی را آنجا سپری می‌کنید، حتما هر شب کارهایتان را جمع کنید تا پایان قطعی فعالیت امروز معلوم شود.

 

3) ساعات کاری معینی را مشخص کنید

ساعات کاری معینی را مشخص کنید

درست همان طور که فضای کاری فیزیکی خود را تعیین و جدا کردید، باید مراقب زمانی که کار می‌کنید و زمانی که نیستید هم باشید. شما بهترین کار رو انجام می‌دهید و اگر طی ساعات مشخصی به کار خود ادامه دهید آماده ی برگشت به دفتر کار خود خواهید بود. علاوه بر این، اگر وظیفه ی شما مشارکتی باشد، قرار گرفتن در همان برنامه کاری که همکارانتان انجام می دهند، همه چیز را بسیار آسانتر می کند.
بزرگ‌ترین فرق بین کار کردن از خانه و کار در دفترکار این است که شما مسئول محیط خودتان هستید و باید مانند یک کارمند با خودتان رفتار کنید. یعنی اینکه که خودتان رو مسئول بدونید، و فقط یک مدیر خوب می داند که چه ‌موقع شناخت خوبی دارد.
اگر در منزلتان با افراد دیگری زندگی می‌کنید، این جدایی بسیار مهم است. با کسانی که زندگی می کنید ارتباط برقرار کنید و مرزتان رو مشخص کنید تا بتونید حواس پرتی ها رو در طول روز کاهش دهید و حتی قطع کنید و به کسانیکه مورد توجه کامل شما هستند توجه کنید. داشتن وقت و یک مکان جداگانه برای کار به شما این امکان رو می دهد که در زندگیتان حضور بیشتری داشته باشید.

4) بیش از حد تحت‌تاثیر اخبار قرار نگیرید.

حواس‌پرتی یکی از چالش‌های بزرگ کسانی است که داخل خانه کار می‌کنند؛ به خصوص افرادی که بهش عادت ندارند. یعنی هر چیزی که شما در مسیر برگشت به خانه به آن فکر می‌کردید الان همراه شماست. اما باید نسبت به این که چقدر به خودتان اجازه‌ی حواس‌پرتی می‌دهید، محتاط باشید.
احتمالا در طول روز در اداره وقفه ‌هایی بدست می‌آوردید، حالا هم می توانید از این فرصت ‌ها داشته باشید. مثلا لباس هاتان را داخل لباسشویی بریزید، اما از نوع آرایش کاری مثلا برای تمیزکردن کمدتان استفاده نکنید و به هر کار دیگری که نیازمند تمرکز زیادی است، توجه نکنید.
در این ‌زمان، یکی از بزرگ ‌ترین عوامل حواس ‌پرتی، اخبار است. اگر بدلیل وجود ویروس کرونا  از راه دور کار می‌کنید، چک کردن روند کویید 19 جلوی تمرکز شما را خواهد گرفت. البته مطلع بودن خوب است، اما بدانید که رفتن به سمت یک آشفتگی هولناک راحت تر است!

 

5) ارتباط برقرار کنید، ارتباط برقرار کنید، ارتباط برقرار کنید

اگر معمولاً از خانه کار نمی‌کنید، دراین صورت ممکن است در این مسیر با دست‌اندازهایی روبرو بشید. کلید رهنمود این دست‌اندازها، ارتباط است؛ خصوصا با مدیرتان و ارایه‌ گزارش‌های مستقیم. قبل از اینکه به این رهنمود برسید یا به محض اینکه اتفاقی بیفتد، برنامه‌ ای بریزید که انتظارات را در مورد اینکه چگونه باید کارتان رو چک کنید کنید و یا چطور هر گونه تغییر و یا تکالیف جدید رو به همدیگه انتقال دهید، برآورده کند. همین کار را با هر کسی که معمولاً در طول روز به طور مشترک باهاشکار می‌کنید انجام دهید.
همچنین برای اینکه کار خود را از راه دور انجام دهید با چالش‌های منحصر به فردی مواجه می‌شوید که بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید می‌تواند بسیار متفاوت باشد. کمک کردن به کسانی که به آن ها مراجعه می‌کنید را دریغ نکنید حتی اگه آنها داخل همان ساختمان محل زندگیتان نباشند.

 

تمامی این نکات فقط مربوط به روزهای کاری و افرادی است که با آن ها کار می‌کنید. به خاطر داشته باشید که در روزهای غیرکاری میباست کاملا طبق روال طبیعی گذشته زندگی کنید و محیط کار خانگی را فراموش کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.