تهران: جردن خیابان سعیدی پلاک33تلفن تماس:02122017505-02122013422
کارخانه پرچین: جاده ساوه چهاردانگه شیشه پرچین

4 ایده خلاقانه نورپردازی فضای اداری برای افزایش بهره وری - شرکت پارتیشن پرچین

4 ایده خلاقانه نورپردازی فضای اداری برای افزایش بهره وری

 

مقدمه:

نورپردازی فضای اداری، تأثیر بسیار زیادی در عملکرد کلی و توانایی های کاری ما دارد. یكی از اصلی ترین عوامل مؤثر در بهره وری دفتر و توانایی تمرکز، بدون شک روشنایی دفتر است. این که آیا صاحب یک شرکت بزرگ با کارمندان زیاد هستید و یا دفتری کوچک با فضایی محدود دارید؛ باید در هنگام طراحی اداری و یا بازسازی فضا، به نورپردازی آن هم توجه کنید.

نورپردازی سنتی فضای اداری، برای واحدهای تجاری مدرن منسوخ شده است و برای دنیای پویای امروزی مناسب نیست. از این رو، اجرای ایده های نوین نورپردازی اداری در واقع امری ضروری است.

 

ایده های خلاقانه نورپردازی فضای اداری

١. بهره بری از نور طبیعی

نور طبیعی روز یکی از بهترین فاکتورها در روشنایی اداری است؛ زیرا می تواند فضا را روشن تر و گرم تر جلوه دهد. در حالت ایده آل، نور طبیعی ارجحیت دارد. با این که نور مصنوعی باعث افزایش نور به میزان کافی می شود؛ هدف باید این باشد که افراد در حالی که قادر به انجام کار هستند، در ارتباط با دنیای بیرون نیز باشند.

سطح مناسبی از نور طبیعی در یک دفتر می تواند بهره وری و فروش را تا ٤٠ درصد و خلاقیت را تا ١٥ درصد افزایش دهد. کارمندانی که بیشتر در معرض نور طبیعی قرار دارند، راحت تر می خوابند، بیشتر ورزش می کنند و کیفیت زندگی بهتری نسبت به افرادی که در معرض نور کمتری هستند، دارند.

 بهره بری از نور طبیعی

 

٢. استفاده از لامپ های LED باعث صرفه جویی در هزینه و کیفیت بهتر نور می شود

لامپ های فلورسنت از دیرباز منابع روشنایی مطلوبی برای دفاتر بوده اند، زیرا ارزان هستند، فرآیند نصبشان آسان است، امکان نصب در سقف های معلق را دارند و می توانند مناطق بزرگ را روشن کنند. مشکلات متداول لامپ های فلورسنت شامل لرزش نور، صدای وز وز و غیره است که به این معنی است که کیفیت نور می تواند متناقض باشد.

از جمله محبوب ترین جایگزین ها برای لامپ های فلورسنت، می توان به لامپ های LED اشاره کرد. چراغ های LED اغلب به عنوان گزینه ای گران قیمت برای دفاتر یاد می شوند، اما در دراز مدت، مقرون به صرفه تر از لامپ های فلورسنت هستند.

لامپ های LED نسبت به لامپ های فلورسنت و سایر چراغ ها، مانند لامپ های HID، بسیار به صرفه تر هستند، زیرا LED ها بسیار بلندتر هستند و برای کار کردن از ولتاژ بسیار کمتری استفاده می کنند.

 

٣. نصب سیستم کنترل روشنایی

سیستم های کنترل روشنایی با توجه به میزان استفاده از روشنایی در هر منطقه از دفتر، برای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان اداری طراحی شده اند.

اضافه کردن یک سیستم کنترل روشنایی در طراحی اداری دفاتر، به معنای این است که می توانید از هرگونه نورپردازی جدیدی که نصب شده است، بیشترین بهره را از نظر عملکرد و قابلیت های صرفه جویی در انرژی، داشته باشید.

علاوه بر بهره گیری بیشتر از نور طبیعی روز، سیستم های کنترل روشنایی به شما کمک می کنند تا با تنظیم روشنایی در مناطق مختلف دفتر خود، در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید. مناطقی که به طور مداوم مورد استفاده قرار نمی گیرند، مانند راهروها، توالت ها و سالن اجتماعات، بهتر است از یک سیستم کنترل روشنایی بهره مند شوند؛ زیرا با رعایت این امر مطمئن می شویدکه این مناطق فقط هنگام استفاده، روشن می شوند.

سنسورهای کنترل، در مواقع استفاده افراد از محیط، چراغ ها را روشن کرده و پس از آن، آن ها را خاموش می کنند. همین امر، فضای اداری شما را منعطف تر کرده و آن را مدرن می کند.

 

٤. نورپردازی متناسب با وظایف کاری

هر منطقه از یک دفتر مدرن، نوع نورپردازی مخصوص به خود را متناسب با نیاز کاری افراد شاغل در قسمت می طلبد. بسیار ضروری است که فاکتورهای نورپردازی در یک دفتر تازه طراحی شده گنجانده شود تا کارمندان شما بتوانند راحت و کارآمد فعالیت کنند.

بسیاری از دفاتر با طراحی باز و سقف های بلند معمولا از نور مصنوعی بیش از اندازه استفاده می کنند تا بتوانند نور کافی را برای هر بخش تامین کنند. این امر می تواند منجر به تابش بیش از حد نور لامپ های فلورسنت شود، که می تواند بر سلامتی افراد تأثیر منفی گذاشته و همچنین منجر به اتلاف انرژی شود.

برای جلوگیری از تابش روشنایی بیش از حد  باید نورپردازی را طبقه بندی کرد. بنابراین به جای تمام نوری که از سقف نشات می گیرد، می توان نورپردازی عمومی را با توجه به میزان روشنایی محیط، طبقه بندی کرد تا کنترل بیشتری در فضای حاکم شود. به عنوان مثال، یک چراغ رومیزی، هنگامی که در حال انجام فعالیت های خاص هستید نور محیط را افزایش می دهد.

 

کلام آخر

گاهی با کمترین تغییرات در فاکتورهای مهمی مانند نورپردازی، می توانید نتایج شگفت انگیزی در طراحی دکوراسیون اداری مدرن رقم بزنید. امیدواریم نکات گفته شده در مورد نورپردازی فضای اداری برای بهینه سازی محیط کار شما مفید واقع گردد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.